Meggyőződésem, hogy nem lehet úgy házat építeni, hogy az ember oktató videókat néz és képkeresőkön talált fotókat elemez, mert az éppen trendi... A házépítés bizony pont olyan dolog, amibe bele kell tanulni. Hogy az első ház mennyire lesz jó ház...? Nos, senkit nem akarok elkeseríteni, de ebben a műfajban nem érvényes a „szűz kéz szerencsés” szabály. A lelkesedés nem váltja ki a gyakorlatot.
Jómagam húsz éve készítek házakat, vagy az alaptól a tetőig a saját fejem után, vagy másokkal együtt, részfeladatokat elvégezve. Kipróbáltam sokféle anyagot és sokféle formát. Építettem házat Ytongból, tárolót betonból, silót acélból, csarnokot szendvicspanelből, kisházat fából, kamrát OSB-ből, lakókocsit üvegszálból – sőt még filmdíszletet is mindenfelé talált, ha úgy tetszik, mások számára hulladék anyagból. A méretek a 6 négyzetméterestől az 5000 négyzetméteresig terjedtek, de esküszöm, soha semmi nem volt annyira izgalmas és jó értelemben kihívásokkal teli, mint egy több funkciós lakhatásra alkalmas mobil házikót, tiny house-t építeni. Azt pedig még csak nem is sejthettem, hogy 2020-ban ennyire aktuális lesz egy olyan megoldást kínálni az egyre nagyobb igényekre, ami könnyen telepíthető, másoktól egészséges távoli lakhatást tesz lehetővé.
Hogyan lehet?
Első lépésként két kérdésre kellett megtalálnom a választ. Egyrészt technikailag lehetséges-e megcsinálni, amit szeretnék? Másrészt jogilag, a hatályos magyar törvényeket betartva is működik-e? A jogi részét sok átvirrasztott éjszaka után sikerült teljesen tisztába tenni és létrehozni azt a megoldást, ami minden, erre vonatkozó rendelkezéshez illeszkedik, illetve egyetlen jogszabályba sem ütközik. A következő – bevallom izgalmasabb – fázis az volt, hogy sorra vegyem, melyek is a legfontosabb paraméterek, amelyeknek meg kell felelnem. A listámon az elsődleges prioritás a mobilitás volt - az általam megálmodott ház ennek megfelelt. Azt akartam, hogy négy évszakos lakhatásra alkalmas legyen, addig dolgoztam a terveken, míg ez is összejött... Illetve a következőket tűztem még ki magam elé: bárhová telepíthető, hálózatoktól független és kényelmes legyen. Sikerült.
Minden kezdet... merész
A sok tervezés és íróasztalnál töltött munka végül meghozta az eredményét: szabályoknak és rendeleteknek megfelelünk, az itthon elfogadott képesítéseket és jogosultságokat megszereztük. A szükséges technológiákat megtaláltuk és az építéshez alkalmas méretű műhelyt és szerszámokat felállítottuk, beszereztük. Ezeknek kellett elsősorban összeállni ahhoz, hogy most tavasszal kigurulhasson a szabadba az első, eladásra alkalmas építmény. Most, az építés első, intenzív időszakában derül ki, hogy ami eddig elméletben stimmelt, az a gyakorlatban is működik-e. Hiszen nem elég, hogy a műhelyben egyben maradjon az építmény: arra is gondolnunk kell, hogy ezt egyszer csak vonóhorogra kell tenni és egy földúton ki kell vontatnunk egy offgrid – azaz közműmentes - helyszínre. Méghozzá úgy, hogy a súlyelosztása is megfeleljen, ne akadjon fenn sehol. Hiszen mi nem bemutatótermeknek készítjük a tiny house-okat, hanem a vevőknek, akik a terveink szerint épp a teljes kiépítettségtől messze szeretnék használatba venni házainkat. Úgy tűnik, eddig minden sikerült, a tiny house váza kész. Most még egy – illetve még néhány - nagy levegő és befejezzük. Minden lépést láthattok, a tiny house építésnek nincsenek titkai – csak mesterfogásai és mi szerencsére elég alaposan elterveztünk mindent, hogy az álmok ne csak álmok maradjanak.