Megmutatom, hogy én hogyan készítem a tiny house-okat és ha tetszik, próbáld ki. Gyere velem abba a világba, ahol nem a méret, hanem a minőség a lényeg...

POP Tiny House

POP Tiny House

MINDENNEK A TETEJE

2020. március 28. - Izrael Norbert

Pont ezekben a hetekben – amikor mindenki próbál a lehető legkisebb élettérre visszahúzódni – jöhetünk rá arra, hogy egyrészt a kevés is elég, másrészt pedig hogy mekkora szabadságot jelentene az, ha valahol a természetben élhetnénk . Hogy mekkora ajándék lenne, ha nem másfél méteres, hanem másfél kilométeres távolságot tarthatnánk másoktól.
optinid-tiny-house-retractable-roof-1537303866_1.jpg

 

A tiny house éppen azoknak nyújt megoldási lehetőséget, akik legalább az esélyét meg akarják adni maguknak, hogy életvitel-szerűen, vagy legalább hétvégénként elvonuljanak a kellemes – és mostanában akár biztonságos – magányba. A tiny house-ok építési technológiája ugyanis nem az alapterület rovására kínál jól használható tereket, hanem mindenféle átgondolt egyéb megoldásokkal, mint amilyen például a jól megválasztott tető.

Sátor, vagy lapos?

A tiny house teteje alapvetően négyféle lehet. Sátortető (ami az egyik leghagyományosabb tetőforma a kőházak esetében), a féltető, a lapostető valamint a sátortető és féltető vegyes kialakítása. Ezek közül épp a leghagyományosabb, a sátortető a legkevésbé praktikus. Ennek a geometriája ugyanis a tető két oldalán is elvesz (a lejtés miatt) a hasznos térből, így alvógalériát ez alatt a legkevésbé előnyös kialakítani. A lapostető már jobb megoldás, sőt bizonyos értelemben a legjobb – ha tetőteraszt akarunk kialakítani a házon és ott élvezi a napsütést, vagy a naplementét. Ám mivel ezek a házak négy évszakos használatra készültek, a télre gondolva statikailag figyelembe kell venni azt is, hogy a hó nyomásának ellenálljon. Sőt a csapadék miatt a vízszigetelésnek is jobban kell tudnia zárni.

A legjobb megoldás tiny house esetében a féltető, vagy a sátor- és féltető kombinációja. Ezek kínálnak elég helyet az alvógalériának, de még nem kell olyan hóterhelést elviselniük, mint egy lapostetőnek. A féltetők egyben nagyobb felületet kínálnak például a napelemek elhelyezésére, egy 2x1 méteres napelem egy jól tájolt házzal nagyon jó hatásfokkal látja el energiával a házat. Lényeges, hogy bármelyik tetőt is választjuk, kerüljük a tetőablak használatát. Egyrészt azért, mert ha megbontjuk a tető egységét, akkor a beázás kockázata óhatatlanul megnő. Másrészt mert ezek az ablakok részben befelé nyílnak, ezért hasznos belső teret vehetnek el.

47084525_2403479359666657_8109532681647161344_n.jpg

Lemezek

A tető burkolata ezeknél a házaknál minden esetben fém, lehet trapézlemez, vagy hullámlemez, vagy egyéb, bádogos munkával készült fémfelület. Fontos, hogy figyelembe vegyük, hogy a fém felmelegszik (egy fekete fémlemez felületi hőmérséklete nyáron akár a 100 fokot is elérheti), ezért fontos, hogy gondoskodjunk a szellőztető rétegről. Ebben is segítségünkre lehet a napkollektor, hiszen a napsugárzást és a hőt még a lemezre érkezés előtt megfogja és hasznosítja. A napkollektorok használatával a kiszellőztető réteg átvehető, így az a ház belsejében egyből 5cm-es belmagasság növekedés érhető el.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://pop-holiday.blog.hu/api/trackback/id/tr7115566736

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása