Megmutatom, hogy én hogyan készítem a tiny house-okat és ha tetszik, próbáld ki. Gyere velem abba a világba, ahol nem a méret, hanem a minőség a lényeg...

POP Tiny House

POP Tiny House

A VÍZ AZ ÚR...

2020. február 29. - Izrael Norbert

A víz nem csak minden élet alapja, hanem a tiny house-os életforma komfortjának is az alapja. A víz olyan különleges és nélkülözhetetlen eleme ennek a műfajnak, hogy nem csak azzal kell foglalkoznunk, hogy hogyan jut be a házba – hanem azzal is, hogy hogyan jut ki.

mint-tiny-home21-889x728.jpg

fotó: Mint Tiny Homes

A víz szükséges az iváshoz, a tisztálkodáshoz, a mosogatáshoz, a mosáshoz. Mint annyi más esetben, a víznél is két alapvető esettel számolhatunk. Az egyik, ha van a közelünkben kiépített közmű, a másik, ha nincs. Ha van, akkor a lehető legegyszerűbb megoldást kell választani: rá kell csatlakoztatni a tiny house rendszerét az ivóvíz és a csatorna hálózatra és a problémáink így egy csapásra meg is oldódnak. A tiny house-ok beépített gépészete ebben az esetben mindent megold, akárcsak egy hagyományos lakóház esetében.

Off the... víz

Ha nincs vezetékes vízhálózat, vagy csatornahálózat a környéken, akkor a legjobb megoldás az, amit már ismerünk és kipróbáltunk a lakókocsik világában. Az off the grid életstílus a vízellátásra és vízelvezetésre is számos megoldást kínál.

A rendszer egyik legfontosabb eleme a a víztartály. Ennek mérete az adottságokhoz képest a lehető legnagyobb kell, hogy legyen. Ezt a lehetőleg nagyméretű víztartályt úgy kell elhelyezni, hogy ne zavarja a mindennapi életet és a hasznos térből a lehető legkisebb területet foglaljon el. A víztartály gyakorlatilag láthatatlan elhelyezésére szolgálnak a ház belsejébe beépített szekrények, padok szabad térfogatú részei.

minim-house-3.jpg

fotó: Minim Micro Homes

 

A tartályból szivattyúval juttatjuk el a vizet csapokig, vagy leömlőkig. A vezetékhálózatot tömlőkkel építjük ki, ezeket szintén teljesen láthatatlan módon a padlózatban, vagy szekrényekben vezetjük el. A csapok vagy elektromos kapcsolóval, vagy nyomásérzékelős technológiával kapcsolják ki és be a szivattyúkat.

Ha meleg vízre van szükségünk – és természetesen van -, akkor a melegítést általában gázos, vagy elektromos bojler végzi. Ha az elektromos megoldást választjuk, és környezettudatosan gondolkodunk, akkor a nekünk való megoldás a napkollektor.

Le a szennyel!

A használt víz kezelésére egy emésztő, vagy szikkasztó kiépítése szükséges. Nagyon fontos, hogy a wc és egyéb rendszerek vize ne keveredjen össze. A wc-k esetében is kétféle rendszer működhet, az egyikhez még víz sem kell, ennél száraz technológia gondoskodik arról, hogy a lakók számára ez semmiféle kellemetlen szaggal ne járjon. A kemikáliákkal működő wc-k esetében is kell a rendszer működéséhez víz – ennek technológiája is a lakókocsikban, lakóautókban használtak elvén működik.

Bármelyik megoldást is választjuk, vegyük figyelembe: a tiny house filozófiája pont a lehető legkisebb ökológiai lábnyomra épül. Tehát a vízfogyasztást minden esetben racionalizálnunk kell! Soha nem szabad egy cseppel sem több vizet használnunk annál, mint amennyi feltétlenül szükséges, hiszen bár természetesnek vesszük, de a Föld egyik legnagyobb értékéről beszélünk.

A bejegyzés trackback címe:

https://pop-holiday.blog.hu/api/trackback/id/tr4315497330

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása